Poslední lednový víkend odstartuje jedna z nejtěžších běžeckých výzev tohoto roku. Dvacetičtyřhodinovka na Lysé hoře je jedinečný podnik, který prověří, jak tuhý máte kořínek. Ale ať už se rozhodnete otestovat svoje limity jako jednotlivec nebo do tohoto dobrodružství půjdete s parťákem, bude to silný zážitek! V takto dlouhém a těžkém závodě hraje výbava jednu z hlavních rolí. Proto jsme sepsali pár tipů, které vám mohou pomoci v rozhodování.
Nesmeky nebo hrotovky?
První a nejdůležitější součást povinné výbavy jsou nesmeky nebo boty s hroty. A tady přichází první dilema. Co je lepší zvolit?
Boty s hroty jsou rozhodně lehčí variantou, kdy vám stačí je jednoduše obout a nic dalšího neřešíte. Náš tip je model INOV-8 OROC ULTRA 290 s 15 ocelovými hroty, které vám nebudou klouzat ani na tlusté vrstvě ledu. Jako jediná hrotovka na světě má systém dvojhřebů, které jsou od sebe cca 1 cm vzdálené a jsou rozmístěné po celé ploše boty. Právě tento systém způsobí, že se celkový tlak při dopadu více rozprostře, a vám se tak poběží po tvrdém povrchu mnohem komfortněji!
Může se ale stát, že napadne pořádná sněhová nadílka a místo hřebů postačí pořádný vzorek. V tomto případě se hodí pohodlné krosovky, ve kterých nebudete mít problém kroužit na Lysé celý den. Naším druhým typem jsou INOV-8 TRAILFLY ULTRA G 300 MAX s pořádnou dávkou tlumení. Jsou to univerzálky, které sníh rozhodně nezastaví. Boty sice neodběhnou okruhy za vás, ale dostatečně vysoká vrstva tlumení G-FLY vám každý dopad zkomfortní.
Jestli vám nevadí pár gramů navíc a naopak oceníte nohy v suchu, sáhněte po modelu s GTX membránou. INOV-8 ROCFLY G 350 GTX je na pomezí běžecké a turistické kategorie, takže jsou přesně stavěné na chůzi do kopce a svižnější seběhy zase dolů.
Co na sebe?
Obléct se na zimní závod, který trvá celý den, je rozhodně záležitost, která vyžaduje poctivé plánování. Štěstí ale je, že po každém kole se může člověk trochu ohřát a vyměnit mokré věci za suché. Proto se vyplatí vzít raději více kousků než méně. Zbytečně se ale nenavlékejte, hodně závodníků skončí paradoxně i díky přehřátí.
Vše by mělo začínat u teplé funkční vrstvy, která nenasákne potem, ale naopak jej vysílá dále od těla. Druhá vrstva se určitě bude hodit v pozdějších fázích závodu, kdy intenzita pohybu klesá a naopak chlad se dostává pod kůži. INOV-8 TRAIN ELITE MID je lehká prodyšná mikina s vyšším límcem, který ochrání před zimou.
Nepromokavá bunda je na závodech jako je LH24 tím “must have” kouskem. Za nás je to jednoznačně INOV-8 STORMSHELL V2, kterou sbalíte do malého balíčku a přežijete v ní i padání trakařů. Váží pouze 174 g (pánské M) a s hodnotou vodního sloupcem 20.000 mm ochrání před větrem a sněhem.
Rozhodně nepodceňte doplňky jako jsou teplé rukavice, ponožky a čepice. Naše skvělá kombinace jsou ponožky s merino vlnou INOV-8 ACTIVE MERINO+ a návleky na boty INOV-8 ALL TERRAIN GAITER, které nepustí sníh dovnitř do boty.
Dalšími povinnými a doporučenými kousky jsou:
2 čelovky
Běžecká vesta
Rychlá forma energie ve formě gelu nebo tyčinky
Běžecké hole
Alu folie
Nabitý telefon
Pár užitečných tipů pro zdolání více kol
V prvním kole se opravdu nezávodí
To, že dokážete vyběhnout Lysou téměř do půlky si otestujte někdy jindy než při 24hodinovce. Nenechte se strhnout rychlým čelem závodu a raději vyražte mnohem pomaleji, než jste při tréninku zvyklí. Stejné je to i s prvním seběhem. S čerstvýma nohama se běží dolů jako po másle, ale rychlé tempo dokáže stehna pěkně zničit a bez síly v nohou se zdolávají výškové metry velmi těžce.
Domluvte si support
Doprovod může mít sebou každý závodník - jednotlivec po dobu závodu. Pomoc je ale omezená na prostory depa závodu a předávací zónu. Když sebou vezmete support na trať, hrozí vám kromě zlepšení nálady také časová penalizace. Přesto doprovod na závodě doporučujeme všemi deseti. Dopředu si s parťákem ujasněte, co vše od něj budete potřebovat. Může pomoc s převlékáním, chystáním věcí, jídla nebo jen při tahání z krizí.
Taktika pro závodění ve dvojicích
Kdo zažil, určitě potvrdí, že jít LH24 ve dvojicích je úplně jiná disciplína než jít sólo. Zatímco jako jednotlivec spoléháte sám na sebe, chodíte jedno kolo za druhým nebo si naopak dopřáváte potřebné pauzy, ve dvojicích hodně záleží, jak se povede vašemu parťákovi. Nikde není psáno, že se musíte střídat po každém kole, ale je to asi nejefektivnější taktika. Domluvte se také na předávkách. Po dlouhém kole nikdo nechce hledat parťáka v celém areálu. Dobrým řešením je sdílení polohy na telefonu nebo prozvonění. Pokud se necítíte úplně při síle a parťák to má opačně, navrhněte mu kolo navíc. :)
Spát nebo nespat?
V ultra závodech je často populární se na krátký čas natáhnout. Nejúspěšnější ultraběžkyně Courtney Dauwalter je známá svým ,,one minute nap” tedy spánkem o délce jedné minuty. Po něm se cítí prý jako rybička. Když budeme trochu realisti i po 20 minutovém spánku, kdy se jedná o lehký spánek, se můžeme cítit opravdu odpočatí. Pokud máte tedy pocit, že usínáte na holích, žádné cukry a kofein nepomáhají, rychlý spánek potřebujete!