Příběh INOV-8


Příběh s názvem Inov-8 nemůže začít jinak, než představením majitele a zakladatele. Wayne Edy, od útlého mládí pracoval v obuvnickém průmyslu, kde začínal se strojírenskou přípravou pro vývoj a průmyslovou výrobu sportovních bot a získával zde nezbytné zkušenosti z pohledu vývoje a výroby. Stejně inspirativním způsobem, jako svého času aplikoval ve svých provozech Tomáš Baťa, postoupil i Wayne do obchodně-provozních pozicí a velmi úspěšně pomohl vybudovat síť sportovních obchodů v Zimbabwe. Změna firmy, poctivá a dobře odváděná práce, ztrojnásobení velikosti firmy znamená, že Wayne ve svých 26 letech získává řadu prestižních obchodních cen a opouští Zimbabwe. Následujících 14  velmi úspěšných let tráví Wayne ve skupině Berghaus, kde se zabývá vývojem a výrobou obuvi a poté přichází zásadní rozhodnutí: je čas pracovat sám na sebe, a tak se v severní Anglii rodí Inov-8. 

Budu teď chvíli citovat Wayna. „Mám sportovní a outdoorovou historii, celý život jsem pracoval v obuvnickém segmentu, dokonale rozumím výrobě, obchodu, znám trh a prostředí, tak proč nezaložit značku zabývající se skutečnými potřebami horských běžců? Byl to čistý finanční hazard. Investoval jsem 30.000 liber do přípravy forem a dalšího strojního zařízení  k jedinému modelu (dodnes vyráběný mudroc 290). Byl jsem natolik  přesvědčený o kvalitě produktu, že jsem nechal vyrobit kontejner 2.500 párů bez jediné objednávky.“  To se psal červenec 2003. 

V září téhož roku vyhrává Melissa Moon WMRA World Trophy na Aljašce. Na nohách měla ten den zapůjčený pár mudroc 290, stejně jako 4 nejlepší angličani. V prosinci téhož roku oceňuje Runners World  mudroc 290 prestižní cenou „Výrobek roku 2003“.   

Obrovská vlna zájmu zapříčinila, že se Inov-8 stal od ledna 2004 partnerem WMRA. V roce 2004 se také postupně rozšiřuje kolekce o další krosové modely a zakládá se dceřiná firma ve Spojených Státech. Asi neznámou perličkou je fakt, že v letech 2004 a 2005 vyhrává legendární Jonathan Wyatt WMRA World mountain running trophy v modelu mudroc 280. Kolekce krosové obuvi se stále rozšiřuje, Inov-8 se výrazně profiluje jako výrobce lehké, flexibilní, funkční obuvi s možností výběru úrovně tlumení. Jednoznačně  tak nabízí všem běžcům alternativu k tradičním tlumivým botám a slaví s tím až nečekaně velké úspěchy. Stejnou filosofii pak aplikuje u výroby batohů a ledvinek. V roce 2007 získává za svůj horizontální systém hydratace v batozích prestižní ocenění Outdoor industry award. Rok 2009 se zapsal zlatým písmem do historie Inovejtu, protože přišel na trh model x-talon 212. Když pak v  srpnu 2009 vyhrává Geoffrey Kusuro World mountain runining championship, stává se z tohoto modelu okamžitě absolutní nutnost pro všechny výkonnostní krosaře 

Také v dalších letech inov-8 získává řadu prestižních ocenění, nicméně naprosto zásadním je pro nás spokojenost koncových uživatelů. 

Trail, tady byl, je a bude inov-8 vždycky doma, naše obuv si získala významné spektrum uživatelů, kterým postupně nabízíme také oblečení, špičkové běžecké batohy a vesty a další doplňky.  

Funkční fitness je dalším významným segmentem, kde se inov-8 výrazně profiluje a v poslední době přenášíme naši filosofii také do silničního běhu. S plným vědomím funkčnosti trailové boty intenzivně pracujeme na vývoji silniční obuvi a první modely jsou už na trhu. 

Vývoj jde neustále dopředu. Když se podíváte na naše boty, najdete zde absolutní minimum švů, používáme nejmodernější technologie tvarovaní a stabilizace svršků, které umožňují výrazně snižovat váhu, nabízí výbornou prodyšnost a hlavně výrazně přispívají k pohodlí.  

Chceme nabídnout nejlepší grip podešví na jakémkoliv povrchu. Proto také neustále vyvíjíme nové a nové podešve a nespoléháme se zde na žádné dodavatele nebo subdodavatele. Relativně malý vývojový tým je spojen s velkou skupinou testerů a domácím hřištěm je výjimečné prostředí anglického národního parku Lake district. 

Dalším naprosto zásadním parametrem vývoje běžecké obuvi inov-8 je možnost výběru dropu (sklon mezi patou a špičkou mezipodešve). Nechceme říct, že „tato“ jediná bota je vhodná pro všechny skupiny běžců a běžkyň. Pokud ti vyhovuje daná podešev, vyber si drop (0, 3, 4, 6 nebo 8mm), který preferuješ a získáš maximálně funkční botu.  

Našim cílem není vyrábět univerzální boty, které budou mít průměrné vlastnosti na různých površích a podmínkách. Chceme a budeme i nadále vyrábět běžeckou obuv cíleně určenou pro daný povrch, do daných podmínek a při správném zvolení úrovně tlumení pak může zákazník získat špičkově funkční výrobek, se kterým bude výsostně spokojen. Špičkový nadčasový design je naprostou samozřejmostí.