MAGAZIN


Velká Kunratická je za dveřmi. Víte, co si obout, abyste trať doslova prolétli?


23.10.2019

Fenomén jménem Velká Kunratická

“Jenom tři kilometry”. Tohle může o Velké Kunratické prohlásit jenom někdo, kdo tuhle legendu mezi podzimními krosy nikdy neběžel. POvěstná trať přes Hrádek v Kunratickém lese vás vcucne, důkladně požvýká a o 15 minut později vyplivne v naprosto zuboženém stavu.

První okamžik, kdy si uvědomíte, cože se to vlastně stalo nastane v okamžiku, kdy budete za cílovou čarou popadat dech a z blízka si prohlížet krásy podzimního listí. Vzpomenete si na zrychlený dech a ostrý start, který vás hned po pár metrech pošle poprvé přes rozmáčený potok. Než vám dojde, že máte mokro v botách, tak už poletíte do prvního kopce a za ním pěkně z ostra přes další potok. To nejdůležitější ale přichází těsně za ním. Hrádek. Prudká rozbahněná stěna s pomocnými lany. Nekonečných pár desítek metrů při kterých je dobrý grip naprosto zásadní. Podkluzující podrážky vás tady budou stát drahocenné vteřiny a ještě drahocennější energii. 

Jestli byl hrádek největší výzva pro vaše boty, tak to, co následuje je největší výzva pro vaše tělo. Roztočit na kopci nohy a zvládnout dvě krátké rovinky v maximálním tempu je až nečekaně těžký úkol. Pro ty, kdo touto zkouškou projdou čeká v cíli odměna v podobě pohledu na časomíru s vysněným časem.

To vám ale dojde až o několik minut později. Až v okamžiku, kdy znovu popadnete dech a zároveň si budete jistí, že vás vaše stehna opravdu unesou.

Co z toho všeho plyne? No přece to, že Velká Kunratická je možná krátký závod, ale na celé jeho délce narazíte na bahno, několik brodů, prudká kluzká stoupání i dlouhou rovinku po asfaltu. Těžko byste hledali kombinaci, která prověří běžecké boty lépe, než Velká Kunratická. Naštěstí ale máme tajnou zbraň, pro kterou je absolvování Velké Kunratické hračka. 

INOV-8 MUDCLAW G 260

INOV-8 MUDCLAW G 260 je agresivní krosovka s bezkonkurenčním záběrem, která má díky chytrému tvaru špuntů až nečekaně přesný a dynamický odpich při rychlém tempu na silnici. K tomu připočtěte odolný svršek těsně obepínající chodidlo a dostanete kombinaci, která hledá konkurenci jen velmi těžko.

Ve srovnání s jinými modely v této kategorii krosovek má MUDCLAW G 260 ještě jednu zásadní výhodu. Svršek není z balistického nylonu, ale standardní textilie s výrazně lepší prodyšností a rychlejším vysycháním. O dobrou odolnost se starají strategicky rozmístěné kevlarové výztuhy a obsázky.

INOV-8 X-TALON 212

Jedinou potenciální nevýhodou může být lehce vyšší hmotnost. Podle nás to není při tomto typu závodění nijak zásadní, ale pokud patříte mezi gramaře a hmotnost MUDCLAW G 260 je na váš vkus příliš vysoká, tak můžete sáhnout po osvědčených X-TALON 212, jejichž hmotnost je až neuvěřitelně nízká (212 gramů v UK8). Na rozdíl od MUDCLAW ale počítejte s tím, že nylonový svršek hůře dýchá a na noze nemusí sedět tak příjemně a při ostrém tempu po asfaltu můžete mít pocit, že se bota při odrazu lehce boří - použité špunty jsou velmi tenké a vysoké a jejich kvality využijete zejména v bahně a měkkém trailu obecně.