MAGAZIN


Recenze TRAILFLY ULTRA G280


17.7.2023

V TRAILFLY ULTRA G 280 si užijete pohodlí i na dlouhých vzdálenostech. Modely z konceptu TRAILFLY upoutají hned na první pohled vyšší mírou tlumení. Devízou Inov-8 je ale především cit pro terén a přirozené běhání. A přesně této kombinace komfortu a přirozenosti se u TRAILFLY ULTRA G 280 dočkáme.

Tlumení, které rozhodně není líné

Tlumící vrstva FLYSPEED udělá z TRAILFLY 280 pohodlnou papučovitou trailovku, což pocítíte hned na první obutí. Ale zároveň při běhu poznáte, že se nejedná o nudnou měkkou pěnu, do které se jen zaboříte a nevrátí vám nic nazpět. S TRAILFLY 280 bez problému vyvinete i rychlejší tempo. Inov-8 uvádí, že energetická návratnost se pohybuje okolo 65 - 68 % při každém kroku, tedy o 20 % více než v případě klasické EVA pěny. Jak je to ale možné? Kouzlo mezipodešve FLYSPEED spočívá ve vstřikování dusíku do EVA pěny při výrobě. Stejný proces využívá například i značka Brooks u svých top modelů. Benefity jsou zejména měkkost, energetická návratnost a také nižší váha. Hmotnost TRAILFLY 280 je, jak název napovídá, jen 280 g. Často platí, že čím je nižší váha boty, tím je nižší i životnost. To ovšem není případ tlumení na bázi dusíku. A komu by přišlo tlumení stále málo měkké, pomůže výměna originální stélky za stélku BOOMERANG z TPU materiálu.

Spíše vyšší 8mm drop usnadní přechod z dopadu na patu do odrazu, ale nebude vám nijak překážet, pokud váš došlap směřuje na přední část chodidla. 

Vzorek, se kterým budete mít jistotu

Vzorek s 4mm vysokými špunty a příměsí grafenu funguje skvěle například v suchém prudkém seběhu, kdy máte tendence brzdit i očima. Bota hezky pomůže usměrnit tempo. TRAILFLY 280 je univerzální model, se kterým si dobře zaběháte v lese, na horských pěšinách a ani delší přeběhy asfaltu nebudou nekomfortní. V extrémnějších terénech, jako je mokrá tatraská žula nebo prudké bahnité seběhy, bude lepší sáhnout po X-TALONECH se vzorkem do měkkého terénu nebo ROCLITECH s pevnější konstrukcí.

Díky Adapter Flexu, zářezu uprostřed podešve, je bota i přes vyšší vrstvu tlumící pěny flexibilní. To ocení zejména ti, kteří mají rádi přirozený běh a očekávají od bot určitou přizpůsobivost a ohebnost. Přechod z dopadu do odrazu půjde jako po másle.

Svršek, který nabízí dostatek prostoru

Čím se dvěstěosmdesátky liší od ostatních modelů z katerogie TRAILFLY je svršek. Ten je z bezešvé strukturované pleteniny, která drží chodidlo na svém místě a je skvěle prodyšná. Pokud se vám podaří proběhnout kaluží a nabrat do bot nějakou vodu, za chvilku budete mít nohy opět suché. Na druhou stranu, když se vydáte do výrazně techničtějších terénů, nemůžete od svršku čekat vysokou odolnost jako například od balistického nylonu použitého v modelech X-TALON. Ani přidané zpevňujíci prvky poskytující zvýšenou stabilitu u TRAILFLY 280 nenajdete.

Šířka kopyta je 5, tedy nejširší možná. Prostor na prsty je větší a usnadní tak přirozenou práci prstů při odrazu, zatímco střední část boty spolehlivě fixuje chodidlo. Prostor navíc se hodí pro delší vzdálenosti, kdy chodidlo natéká. Pokud ale máte raději svršky, které těsněji obepínají chodilo, sáhněte například po modelu ROCLITE.


Tak tedy, pro koho jsou Trailfly ULTRA 280 G?

TRAILFLY 280 jsou univerzální trailovou botou, pro které najde využití téměř každý běžec. Jsou jako dělané pro běh v různorodém terénu. Ideální společník na delší vzdálenosti, kde vystřídáte náročnější terén i asfaltové úseky. Díky měkčímu tlumení FLYSPEED vás budou další den nohy bolet o trochu méně. Pokud máte širší chodidlo a většina bot vás tlačí, TRAILFLY 280 budou pravděpodobně pro vás ty pravé.

                                                                                                                                                               autor: Barbora Cichá