MAGAZIN


Recenze novinky TRAILROC G 280


15.10.2019

Historie fenoménu TRAILROC

TRAILROC. Jméno, které si vydobilo respekt v trailové komunitě respekt už v roce 2012. Dnes, po sedmi letech, už nám to při pohledu na kolekce všech trailových značek může přijít úsměvné, ale ve své době byl TRAILROC 255 průkopníkem v oblasti krosovek určených na ultra trailové závody.
V čem spočívalo zmíněné průkopnictví? Především v kombinaci pohodlí, ochrany, vysoké propriocepce a podpoře přirozeného stylu běhu i fungování chodidla. Třešničkou na dortu byla propracovaná podešev ze tří různě tvrdých směsí, která dokonale fungovala v typickém českém a slovenském trailu, kde se střídá asfalt, šotolina, hlína, kameny, kořeny a bláto.

Pomyslným nástupcem TRAILROCU po jeho ukončení se stala RACE ULTRA. Další fenomén, který si získal srdce tisíců běžců. Není náhoda, že dvě ze tří našich nejslavnějších bot (na absolutním vrcholu je offroadová stálice X-TALON 212) spadají do kategorie bot do univerzálního terénu. V tomto prostředí trénuje drtivá většina běžců a povedený model určený do těchto podmínek je něco jako svatý grál - všichni po něm touží, ale je nesmírně těžké ho najít. Když už se ale objeví, tak to stojí za to…

Druhá generace TRAILROCu (modely 270 a 285) už vznikala jako kříženec původních 255 s konceptem RACE ULTRA. Vidět to bylo zejména na podešvi, která si díky šikovnému křížení vzala to nejlepší z obou konceptů.

Třetí generace krosovky do skalnatého trailu

Nový TRAILROC G 280 (třetí generace) zůstává v tomto směru beze změny a je postavený na podešvi s jemným 4mm vzorkem, který je speciálně navržený tak, aby poskytoval spolehlivý záběr na tvrdém trailovém podloží. 84 drobných špuntů skvěle kopíruje terén, což má za následek vynikající trakci i na velkých kamenných blocích, kde boty s agresivnějším vzorkem selhávají a kloužou.

Tyto vlastnosti oceníte zejména na horských trailech v Krkonoších, Tatrách, nebo Alpách. To ale neznamená, že se TRAILROC nedá použít i v méně technickém terénu. Kromě šutrů a skal si přednosti použité podešve užijete i na příměstských stezkách a pěšinkách, kde se míchá šotolina s lehčím tvrdším terénem.

Jedinou potenciální slabinou podešve TRAILROC je hluboké bahno a sníh. Do těchto podmínek by bylo potřeba zvednout výšku gripů, ale to by se negativně podepsalo na funkčních vlastnostech na tvrdém podloží. Tedy tam, kde je TRAILROC doma. Pro běhání v bahně a měkkém terénu doporučujeme zaostřit na modely ROCLITE, případně X-TALON a MUDCLAW.

A jak to bude na asfaltu? Vzhledem k tvaru a rozložení jednotlivých gripů má TRAILROC velmi dobrou stabilitu, záběr i odolnost i na silnicích a chodnících. Díky premiérovému použití grafénem obohacené směsi se navíc výrazně zlepšuje poměr mezi přilnavostí a odolností. 

TRAILROC G 280 s grafénovým G-GRIPEM má podešev z naší nejjemnější směsi Sticky grip (znáte z modelů X-TALON) obohacené o grafén. Sticky grip sám o sobě má bezkonkurenční přilanovst, ale za cenu nižší životnosti. Přimícháním grafénu se tento poměr převrací, protože přilnavost zůstává na špičkové úrovni, ale životnost se radikálně zvyšuje.

Skvělá ochrana v technických sebězích

Aby byla krosová bota opravdu dobrá v kamenitém trailu, tak nestačí, aby měla podešev, která neklouže na šutrech.
Co vás nejvíc trápí, když letíte z prudkého kopce pěšinou plnou ostrých kamenů? Ano, přesně tak, nepříjemné nárazy, které mohou při špatném došlapu vést až k poranění chodidla. V sebězích se ale dá ztratit, nebo naopak získat nejvíc času a bezstarostné střemhlavé tempo seběhů má tak při trailovém závodě cenu zlata. Už dávno neplatí, že kdo bude první na kopci, ten bude první v cíli. V dnešní době je naprosto zásadní, aby běžec neztrácel v sebězích, protože dohnat případnou ztrátu je ve stoupání prakticky nemožné. 

Přesně z toho důvodu je u krosovek do kamenitého terénu naprosto zásadní spolehlivá ochrana chodidla. TRAILROC G 280 má mezi podešví a tlumicí vrstvou ochrannou vrstvu META PLATE páté generace, které zajišťuje nejvýraznější ochranu, jakou můžete u INOV-8 zažít. Problém vám tak nebudou dělat ani ty nejostřejší šutry a klacky. Počítejte ale s citelně vyšší tuhostí, než na jakou můžete být zvyklí u bot s nižší úrovní ochrany. Vysoká tuhost se sice negativně promítne na úrovni propriocepce, ale kromě ochrany chodidla je zde i zásadní benefit ve stabilitě při běhu po nerovném povrchu. 

Nebyl by to ale INOV-8, kdybychom ochranu řešili “jednoduchým” rockplate. U spousty krosovek najdete kompaktní desku umístěnou na strategických místech pod příčnou klenbou a pod patou. Taková deska se ale fatálně podepíše na “živosti” a dynamice celé boty. O omezení ohebnosti na absolutní minimum ani nemluvě. U TRAILROCu proto vsázíme na desku s perforací, která svým tvarem kopíruje umístění plantárních fascií. Díky tomu META PLATE chrání ta nejcitlivější místa a zároveň umožňuje zachovat ohebnost celé boty na rozumné úrovni, která nebude fatální pro přirozenou práci chodidla a techniku běhu.

Tlumení uzpůsobené potřebám ultra trailu

TRAILROC G 280 navazuje na svého předchůdce a opět máme tu čest s modelem, který posouvá standardy v oblasti ultra trailového běhání. Mezipodešev je totiž tvořena pro INOV-8 až nečekaně komfortním tlumením. To společně se spolehlivým záběrem a špičkovou ochranou chodidla nabízí koktejl přímo stvořený pro pohodlné překonávání dlouhých vzdáleností.

Drop mezipodešve je poměrně výrazných 8 milimetrů a absolutní výška tlumení v patě se vyšplhala na 20 milimetrů. Tento parametr přibližuje TRAILROC G 280 nejtlumenějším krosovkám na trhu a po obutí je to okamžitě cítit. Zásadním způsobem tomu napomáhá přítomnost naší nejměkčí směsi POWERFLOW+. Kombinace 20 milimetrů mohutnosti v patě s touto mechově měkkou EVA směsí je zárukou vysoce komfortního tlumení.

Posledním detailem zvyšujícím pocit vysokého komfortu je 6 mm vkládací stélka z měkké pěny. Ta se dá v případě potřeby vyjmout, nebo nahradit jinou, tenčí, alternativou, čímž získáte více místa pro příčnou klenbu a zároveň zlepšíte cit pro terén a celkovou propriocepci chodidla. 

Nečekejte nízkoprofilovou dravou botu s maximálním citem pro terén. Od toho tu máme modely jako RACE ULTRA 270, nebo ROCLITE G 290. TRAILROC G 280 je tank. Tank, který se postará o to, abyste dorazili do cíle bez ohledu na to, jestli poběžíte deset, nebo sto kilometrů.

S vysokým tlumením je na pořadu dne otázka stability. O vysoce tlumených bot to totiž obvykle není to pravé a obzvlášť v technickém terénu na ně není příliš dobrý spoleh. TRAILROC dokázal tento problém vyřešit pomocí dvou konstrukčních vychytávek. První z nich je výše zmíněný META PLATE. Vychytávkou číslo dvě je pak vytažení mezipodešve v patní části vysoko nad úroveň chodidla. Díky tomu je bota s chodidlem velmi dobře provázaná a pata nemá tendenci vyjíždět z boty ani při nečekaném dopadu na nerovný terén. Celková míra stability je díky této misce podobné konstrukci velmi solidní. Nedochází přitom k dalšímu ovlivnění stability celé boty, nebo výraznému navýšení hmotnosti celé boty.

Odolný svršek na kopytě medium fit

Na závěr se podíváme na svršek. Ten je napnutý na kopytě střední šířky medium fit (3). Důvodem, proč jsme u boty na ultra nevsadili na širší svršek (standard fit, 4-5) je ten, že kromě dostatečného prostoru kolem prstů a příčné klenby je důležité i to, aby noha v botě neklouzala a ovladatelnost v technickém terénu zůstala na vysoké úrovni. Medium fit je tak ideálním kompromisem mezi prostorem pro přirozenou práci chodidla bez rizika otlaků a dobrou ovladatelností.

Zajímavou novinkou je nový tvar pogumovaného okopu. Ten chrání prsty nejen zepředu, ale i ze shora. Díky tomu se nemusíte bát prodřeného svršku, pokud při každém kroku zvedáte palec. Kromě toho je nová konstrukce okopu si zachovává maximální úroveň ochrany prstů, ale zároveň je lehčí a měkčí a v budoucnu se s ní setkáme i u dalších modelů mimo rodinu TRAILROC.

Okop je doplněn masivní TPU 3D tvarovanými ochrannými prvky po celé spodní hraně a přes velkou část nártu. Přece jen se jedná o botu do kamenitého trailu a ochrana svršku i chodidla před poškozením, respektive poraněním je jedna z klíčových vlastností.

Základ svršku tvoří strukturovaná síťovina s vyšší pevností a dobrou prodyšností. Střih boty je vždy subjektivní záležitost, ale podle prvních reakcí se nebojíme říct, že v případě TRAILROCu je velmi povedený a umožňuje komfortní použití bez rizika puchýřů a odřenin i při extrémně dlouhých závodech. Jednu z prvních zkušeností má s TRAILROCem G 280 člen INOV-8 týmu Tomáš Hudec, který v této botě vybojoval skvělé třetí místo na konkurencí nabitém mistrovství Polska v ultra trailu.

Celkové shrnutí

Abychom to shrnuli. Nejnovější přírůstek do rodiny TRAILROC s označením G 280 je botou do kamenitého trailu s vysokým důrazem na komfort, tlumení, stabilitu, ochranu a odolnost. Na své si tak přijdou vyznavači ultra trailových disciplín i všichni běžci, kteří hledají primárně pohodlnou a spolehlivou botu, která je ale zcela neodstřihne od vnímání terénu a techniky běhu.