MAGAZIN


Návrat legendy. RACE ULTRA 270 je zpět v limitované edici


10.9.2019

Návrat legendy

Konec prázdnin. zamračené odpoledne mezi Štěchovickými skalami. Vzduch je tak hustý napětím, že by se dal krájet a není to jenom blížící se bouřkou. Osm běžců. To byli jediní svědci události, která pořádně rozvíří vody českého a slovenského trailu.

V okamžiku, kdy z vlaku na malém nástupišti v Prosečnici vystoupil Michael Dobiáš z Trailpointu s malou skupinkou běžců se protrhlo nebe a spustil se intenzivní a vytrvalý déšť. Lepší počasí bychom si pro tuto příležitost nemohli přát. Místo nekonečných britských fellů nás sice obklopuje hluboký sázavský kaňon, ale jinak se tu musí RACE ULTRA cítit jako doma.

Vyběhnutí po trase TRAILTOUR

Oficiálním důvodem tohoto běžeckého setkání byl společný trénink po trati TRAILTOUR ve Vlčí rokli. Ten hlavní důvod, který ovlivní stovky běžců v příštích měsících je ale návrat krosovky, která se za několik sezón své existence stala legendou. Legendou, kterou můžete na trailu potkávat i několik let poté, co byla její výroba ukončena a z obchodů zmizela do posledního páru. Řeč není o žádné jiné botě, než o kultovní krosovce RACE ULTRA 270.

RACE ULTRA 270 je zpět

RU270 se nevrací dlouhodobě. INOV-8 slaví na českém a slovenském trhu deset let a při této příležitosti jsme se rozhodli dát místní trailové komunitě dárek. Limitovanou edici původních RACE ULTRA 270 v barevné variantě, která vznikala na lokální centrále značky v Luhačovicích.

Trať dvacáté etapy TRAILTOUR má ideální parametry pro pořádně ostrý křest RU270. Čtyři kilometry s převýšením 150 metrů nabízí všechno, co má správný trail mít. Rychlý start po zpevněné cestě, která se postupně mění v pěšinku a kousek dál v stezku stoupající po velkých balvanech. Střední rovinatá pasáž opět vybídne k pořádně ostrému tempu a na závěr přichází zlatý hřeb večera v podobě seběhu po technickém a rychlém singletreku.

Asfalt, hlína, šutry i kořeny. To vše okořeněno silným deštěm a proudy bahna.. Mix, na kterém potřebujete ve vysoké rychlosti maximálně spolehlivou botu se skvělou propriocepcí a ovladatelností, spolehlivým gripem a rozumnou mírou ochranou chodidla. To vše splňuje RU270 s velkým přehledem a k tomu přidává ještě něco navíc. Ne nadarmo má tato bota pověst jedné z nejlepších krosovek posledního desetiletí, kterou si zamilovalo několik tisíc českých i slovenských běžců.

V čem je tato bota tak výjimečná?

Při popisu RU270 nemá smysl vymýšlet kolo. Vypůjčime si citaci z hodnocení nejlepší běžecké boty roku 2015 na serveru Rungo.cz: 

“Britský Inov-8 je pojem, se kterém je v trailu potřeba počítat. Dokázal to i uvedením novinek pro letošní rok. Tou nejdůležitější z nich byl model Race Ultra 270, který pořádně rozvířil prach nejen na českých horách. Race Ultra 270 úspěšně navazuje na původní více tlumený model s označením 290 a dotahuje tento povedený univerzální koncept k dokonalosti. Podešev s jemným vzorkem poskytuje dostatečný záběr na většině povrchů od asfaltu po měkkou hlínu, bota velmi dobře čte terén a v neposlední řadě perfektně sedí na noze. Race Ultra 270 se dá využít jak na krátké a svižné běhy, tak i na několikahodinový trénink nebo závod v přírodě.”

Stručné, jasné, výstižné. RACE ULTRA si získala srdce běžců skvělým střihem a funkčními vlastnostmi, které hledají konkurenci jen velmi těžko. Zapomeňte na extrémně tlumené papuče. RU270 je pořádně ostrá krosovka, která miluje rychlost a dokonale vás propojí s terénem. Komfort přitom zůstává na úrovni dostatečně vysoké, aby si zkušený běžec obul tuto botu i na horský maraton, nebo ultratrail.

Pro technicky zaměřené běžce tady máme rozsáhlou recenzi, kde došlo i na řezání a RU270 jsme podrobili opravdu velmi intenzivnímu zkoumání. Přečíst si jí můžete zde.

Ať už se řadíte mezi běžce, kteří RU270 zažili a s láskou na ně vzpomínáte, nebo o této botě nyní slyšíte poprvé, tak pevně věříme, že si tuto botu zamilujete stejně, jako několik tisíc dalších běžců. Už první dny prodeje ukázaly, že i v dnešní době, kdy běžeckým botám kraluje vysoké tlumení, se dokáže RU270 prosadit a z obchodů mizí velmi rychlým tempem. Pořízení nového páru tak nedoporučujeme příliš odkládat, protože se může stát, že propásnete tuhle jedinečnou šanci okusit botu, která se nesmazatelně zapsala do dějin tuzemského trailového běhání.