MAGAZIN


Recenze Inov8 Mudtalon – Bota, co jí bahno a ultra není cizí


29.4.2024

Bahno, off-road, sníh anebo horské stezky. To jsou terény, kde se Mudtalony cítí jako doma. Největším plusem jsou dvě šíře kopyta, takže má potenciál sednout jak běžci s úzkým chodidlem, kterému kdysi seděly například X-Talony, tak i tomu, kdo má nohu jako ploutev. :).

Na této botě byste ale neměli přehlédnout tyto parametry:

  • 6 mm drop (33 mm / 27 mm)
  • 8 mm vysoký vzorek
  • Svršek z balistického nylonu
  • Mezipodešev s pěnou Powerflow Pro a METAPLATE
  • Sticky Grip
  • Váha 280 g

 

Design – Atomovka na noze v čele s balistickým nylonem

Design boty je slušně účelný, ale leckomu se ihned na první dobrou zalíbí. Dvě barvy – modro-žlutá pro ty odvážné, kteří chtějí být vidět a konzervativnější červeno-šedá kombinace. Nové logo, které zdobí Mudtalony, vypadá za mě skvěle.

Nicméně, pojďme se podívat na technické speciality. Svršek je z balistického nylonu, který musím od začátku do konce jen chválit. Jeho nejlepší vlastností je mechanická odolnost a nenasákavost. A když za druhé světové dokázal ochránit člověka před střepinami, tak na trailu dokáže odolat jakékoliv větvi, kořenu, či ostrému kameni bez ztráty kytičky. Kromě toho pevně obepíná nohu a ta správně drží na svém místě i při těch nejtěžších sebězích.

Svršek najde i slušné využití v zimě, kdy bota nenasákne a drží chodidlo po celou dobu v suchu. To jsem si vyzkoušel třeba při výběhu na Babí Horu v Polsku, kde byly dole totální…. (slušně řečeno břečka) a nahoře ještě sníh. Ideální volba do tohoto prostředí! Svršek se pak dělá ve dvou šířkách – Precision Fit a Wide Fit. Precision má šířku 95 mm v UK 8,5 a „Wéčko“ pak 105 mm. Já mám trochu problém, že mám nohu něco mezi. Testoval jsem botu s širším kopytem a dokážu si představit, že v tom odběhnu i delší závod s plným komfortem, i kdyby mi natekla noha. Ale na kratší a rychlejší závod bych zvolil buďto Precision Fit anebo rovnou závodní verzi Mudtalon Speed.

To, že je bota dělána na dlouhé vzdálenosti potvrzuje i mezipodešev, která je tvořena z lehké a energeticky návratné pěny POWERFLOW PRO, která slušně tlumí nárazy v patní části a naopak ve špičce přidává sílu do odrazu pro lepší vedení. Prostě papučka s vysokým komfortem a přitom skvělými vlastnostmi.

POWERFLOW PRO se osvědčila, jak při rychlejších výbězích, tak i při pomalejších sebězích, které při ultra dříve nebo později prostě přijdou. Noha si v botě slušně odpočine a odpustí kdejaké škobrtnutí o kameny. Ale i při rychlém seběhu a změně směru Mudtalony držely skvěle a svršek fixoval nohu celou dobu v jedné poloze, takže vše hrálo, jak mělo za jakékoliv tempa.

Mezipodešev je pak vyztužena META PLATEM, který chrání botu proti proražení ostrými kameny. Když se na botu podíváte, první pocit robustnosti vytlačuje pocit ohebnosti. Ale je to právě naopak. I když je bota robustní, je stále krásně flexibilní a přizpůsobí se přirozeně došlapu.

Podešev pak tvoří STICKY GRIP, který slušně drží na všech typech bahna, sněhu a třeba taky na mokrých kamenech. To se ve vyšších polohách nad mořem hodně osvědčilo i mně. Směs je totiž velice podobná té na lezečkách, a proto drží skoro na všem. 8mm špunty se hodí do nepříznivého počasí, avšak na asfaltu či tvrdém trailu dost trpí.

Celkový komfort podtrhuje 6mm drop, 18 mm tlumící pěny pod patou a 12 mm pod špičkou. Celková milimetráž tlumení je pak 33 mm pod patou a 27 mm pod špičkou. Drop je vhodný pro pataře, tak pro špičkaře, kdy stále podporuje přirozený pohyb chodidla. Ačkoli jsem zvyklý na nižší drop, tento vyšší se mi osvědčil právě na dlouhých vzdálenostech a k této botě sedí perfektně. Když je člověk unavenější, třeba po 5 hodinách v horách, dokáže toho bota hodně odpustit.

Na váhu 280 g si nemůžu ani trochu stěžovat. Botka je neskutečně lehká a noze se ani při delších trénincích nebo závodech nepronese.

Takže podtrženo sečteno, botka designově i technologicky obstála na jedničku a opravdu jí nemám co vytknout.

Mudtalony v trošku jiných číslech

Jelikož jsem tak trošku nerd na čísla, rád potvrzuji pocit i technickou specifikaci reálnými čísly z přístrojů. A jelikož používám už léta Garminy, rád se opírám o jejich metriky i výsledky. A o přenosu síly, odrazu a tvrdosti boty mluví nejlépe watty.

Jelikož watty nejdou dát úplně tak do jednoho obrázku, nechám zde dva, ze dvou různých tréninků. Jeden z oblíbeného beskydského kolečka Smrk-Lysá, kde jsem obouval X-Talony 210, což je tenká minimalistická bota, kde by neměl být žádný únik síly. Druhý obrázek pak bude patřit skoro 4hodinovému tréninku na Mallorce v Mudtalonech.

Vím, že někdo může namítnout, že to není stejný okruh, ale výkon a síla byla velice srovnatelná. U okruhu Smrk-Lysá mi vyšly průměrné watty 238, v minimalistické botě bez žádného tlumení, která by měla všechno vracet do odrazu. V podstatně měkčích Mudtalonech pak při podobné síle vyšly watty 251, což je prostě paráda, protože jde vidět, že ztráta na tomto modelu není vůbec žádná. Průměrná hodnota wattů na kilogram byla stejná – 3.6 W / Kg.

 

Pocity z boty? Úžasné!

Padly jako prdel na hrnec, co vám budu více povídat. Maximálně oceňuji jejich pohodlnost na dlouhých trénincích a jejich grip v nepříznivých podmínkách. Váha už jen dokresluje celou parádu, protože bota prostě a jednoduše na noze funguje.

Ještě jednou musím zmínit i balistický nylon, který nenasákavá, skvělé drží nohu a vede krok krásně dopředu. Závěrem tedy musím říct, že bota je geniální do těžkých terénů, kde potřebujete větší podporu co se podešve a gripu týče.

Testoval Matěj Urbaczka