MAGAZIN


Ideální bota na hory? Crossover ROCLITE 345 GTX


30.10.2019

Běhání a chození po horách

Běhání po horách je úžasná disciplína. Úžasná a zároveň extrémně náročná. Stoupání jsou prudká a dlouhá, seběhy ještě delší a technicky náročné. Abyste v těchto podmínkách opravdu běželi, tak byste museli předvést neskutečný sportovní výkon. Výkon, jaký předvádí pouze pár špičkových horských atletů. My ostatní bereme jako samozřejmost, že se běh kombinuje s chůzí a když je kopec moc prudký, nebo terén moc technický, tak bez výčitek svědomí přejdeme do chůze. Velmi často se stává, že chůzí strávíme více času, než samotným během. Pokud to platí i pro vás, tak byste měli zpozornět. Máme tady totiž něco, co by vás mohlo opravdu zajímat.

Běžecké boty jsou ve srovnání s těmi turistickými lehčí, agilnější a pohodlnější. Při celodenním nošení se ale může objevit několik nedostatků, které vyplývají z jejich lehkého svršku s nízkým střihem.

Nedostatky klasických běžeckých bot

Zásadní nedostatek číslo jedna spočívá v ochraně a stabilitě. Narozdíl od vysokých pohorek jsou běžecké boty poměrně nestabilní a plně spoléhají na pevnost vašich kotníků. To z různých důvodů (starší zranění, únava, technický terén) nemusí být úplně ideální a hrozí vysoké riziko podvrtnutí. 

Druhý nedostatek se objeví v okamžiku, kdy vyrazíte na hory v běžeckých botách do špatného počasí a běh bude tvořit pouze velmi malé procento pohybu. V takové situaci bude vaše tepová frekvence příliš nízko na to, abyste si vytvořili dostatek tepla. Jednoduše řečeno - budou vám mrznout nohy. Obzvlášť, pokud bude mokro.

INOV-8 ROCLITE 345 GTX

Co s tím? Odpověď je jednoduchá. Obout si boty, které budou od chodidla dolů k nerozeznání od těch běžeckých, zatímco svršek bude odolný, stabilní a teplotně komfortní jako vysoké trekové boty. A přesně takovou botou je INOV-8 ROCLITE 345 GTX.

ROCLITE 345 GTX je hybridní běžecko/treková bota, která kombinuje to nejlepší z obou světů. Základem úspěchu je špičková hmotnost 345 gramů ve velikosti UK8. TO je při použití GTX membrány a vysokého svršku až neuvěřitelně nízká hodnota, se kterou se můžete běžně setkat u nízkých nemembránových krosovek.

Podešev ROCLITE

Pod chodidlem se jedná o klasický ROCLITE. Osvědčená univerzální podešev, který si hravě poradí s delšími přesuny po asfaltu stejně jako s kamenitým i rozbahněným trailem. 

ROCLITE je vybroušeným diamantem mezi krosovými botami. Velkou zásluhu na tom má především skvěle navržená podešev, která poskytuje vynikající grip a zároveň velmi dobrou životnost. Nová generace ROCLITE 345 GTX posouvá tento standard ještě o úroveň výš díky obohacení podešve o nobelovou cenou ověnčený grafén. Výsledkem je ještě lepší grip na všech typech povrchů a při zachování špičkové flexibility a oděruodolnosti. Doma je ROCLITE především na měkkém podkladu, kde naplno využijete 6 milimetrů vysoké špunty. Díky vysoké hustotě vzorku a jeho velké kontaktní ploše ale ROCLITE neztrácí přilnavost ani na tvrdém podkladu, nebo na silnici, což z něj činí dokonale univerzálního společníka do jakýchkoliv podmínek.

Komfortní mezipodešev

Mezipodešev má sklon 8 milimetrů a o komfortní tlumení se stará 16 milimetrů pěny POWERFLOW+. To je kombinace, která vám umožní být na nohách celý den a urazit pořádnou porci kilometrů, aniž by vaše chodidla utrpěla sebemenší újmu. Mohutnost tlumení je zároveň dostatečně nízká na to, aby si bota zachovala skvělý cit pro terén a bezproblémovou stabilitu.

Svršek inspirovaný trekovými botami

To nejdůležitější ale u ROCLITE 345 GTX naleznete na svršku. Ten je, jak už název napovídá, podšitý GTX membránou pro absolutní voděodolnost a vynikající tepelný komfort. Kromě membrány je důležitý i vysoký střih ve stylu pohor. Po jeho uvázání bude seděch chodidlo uvnitř boty jako přibité a riziko podvrtnutí se sníží na minimum. Geometrie svršku a použité materiály ale umožní v této botě běžet, aniž by hrozilo podření chodidla, nebo vznik nepříjemných otlaků.

Skvělá hybridní bota pro horská dobrodružství

Ve výsledku tak máme hybridní botu, která zvládne běh i chůzi nejen v horském terénu. Na rozdíl od tradičních trekovek je neporovnatelně lehčí a pohodlnější a ve srovnání s klasickými běžeckými botami poskytuje násobně vyšší ochranu chodidel a kotníků a především bezkonkurenční stabilitu. 

ROCLITE 345 GTX tak využijete při dlouhých horských ultramaratonech, kde podíl chůze výrazně převyšuje podíl běhu. Tyto parametry dokonale splňuje například kultovní Beskydská sedmička, kde je ROCLITE 345 GTX ideální botou pro každého běžce z druhé poloviny výsledkové listiny. 

Kromě závodů se ROCLITE 345 GTX skvěle hodí pro každé horské dobrodružství, při kterém nebudete svým nohám věřit natolik, abyste si obuli klasické nízké běžecké boty.