MAGAZIN


Běh se psem, 1. díl: Co je to canicross a bez jakého vybavení se neobejdete?


11.10.2023

Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký by byl váš běh, kdyby vás váš pes skutečně tahal? Nebo jak by se proměnilo vaše sólo běžecké dobrodružství, kdybyste se na něj vydali s vaším čtyřnohým parťákem? Možná jste to nevěděli, ale existuje sport jménem cannicross, kde pes a jeho pán spojí své silné a slabé stránky, kde týmová spolupráce a společné úsilí přinesou radost jako dvounožci, tak čtyřnožci.

Co je přesně canicross?

Cannicross je považovaný za disciplínu individuálního mushingu (mushing - souhrné označení pro tažné sporty se psy) a spočívá v tom, že pes táhne běžce na různé vzdálenosti v závislosti na kategorii. Přestože jsou nejpopulárnější sprint disciplíny - od 2 - 5 km, delší tratě nazývané enduro nebo dogtrekking, se v poslední době stávají stále populárnějšími. Některé ultratrailové závody mají dokonce i zvláštní kategorii pro běh se psem.

Na běhání se psem dohlíží a podílí se na řízení dvě světové organizace - ICF a IFSS. Největší počet licencovaných závodníků je v Evropě, ale například v Severní Americe se tyto sporty masivně rozrůstají. A jaké je tajemství jejich popularity? Ať už jste přirozeně soutěživí nebo ne, je to krásný sport, kdy se svým čtyřnohým parťákem vytvoříte silný tým.

Co pořídit do začátku?

I když to může na vypadat docela jednoduše, vyplatí se na začátek dodržovat několik pravidel, abyste se vyvarovali chybám, které mohou ovlivnit psa i vás.

První položkou na seznamu je pořídit si správnou výbavu. Všichni zkušení běžci vám potvrdí, že klíčem k úspěchu je vyhnout se zraněním. A canicross není vyjímkou. Špatný opasek nebo nevhodné boty mohou rychle změnit zábavnou aktivitu v bolestivou záležitost.

Pokud pořizujete první kousky do vaší výbavy pro běh se psem, největší pozornost věnujte tomuto vybavení:

Canicrossový opasek: dobrý běžecký opasek vypadá trochu jako horolezecký sedák. Provlečete do něj nohy a utáhnete ho kolem boků. U kvalitních opasků se tak pěkně přenese tažná síla psa právě do boků. Opasek v této poloze nijak neovlivní váš přirozený běžecký styl. Měl by být pohodlný a správně dimenzovaný, neměl by vám bránit v pohybu, a co je nejdůležitější, neměl by vytvářet žádné napětí v dolní části zad. Přední popruhy se pohybují ve směru psa nezávisle na zadní části, což umožní plynulé přechody při změnách směru.

Běžecký postroj: stejně jako byste měli být vy dobře vybaveni, i váš pes by měl mít správnou velikost a odpovídající tvar postroje, abyste předešli zraněním, nepohodlí a nechuti k aktivitě. Dobré postroje se zaměřují na zahrnutí morfologie psů do účinného energetického přenosu. Lopatkám a ramenním kloubům by měl postroj umožňovat úplnou volnost. Záda by neměla být sevřená. Velikost kolem krku by měla být tak akorát, aby umožnila psovi volné dýchat. Příliš volný postroj kolem krku by mohl být umístěný v oblasti průdušnic a omezovat tak přívod vzduchu. Nakonec je potřeba dobře nastavit boční popruhy, aby neutlačovaly poslední žebra. Existují různé druhy postrojů, které často vyhovují jednomu typu psa lépe než jinému. Spolehněte se buď na popisy a míry na e-shopech nebo ideálně navštivte se svým psem prodejce a přímo na místě si ho vyzkoušejte!

Běžecké boty: Canicross je náročný sport, při kterém vás váš pes nutí běžet rychleji, než vaším obvyklým tempem. Právě proto byste výběr bot rozhodně neměli podceňovat. Abyste se na boty mohli 100 % spolehnout, musí být stabilní, dobře přilnavé a nemělo by chybět ani přiměřené tlumení, abyste se vyhnuli problémům se šlachami a klouby. Vzhledem k tomu, že vyvrtnutí kotníku při canicrossu není žádná rarita, správné boty pro vás můžou znamenat „game changer”.

Na krátké vzdálenosti postačí rychlý lehký závodní model. Pro závody a běhy obzvlášť v tomto podzimním nebo jarním počasí volte boty s vyšším vzorkem.

Na delší vzdálenosti a nabíhání tréninkových kilometrů je potřeba mít dostatečné tlumení a naopak lehkost a odolnost může být trochu upozaděná.

Foto: X-talon 212, X-talon 260

  

 

Foto: Trailfly G 270

 

    

 

Vodítko s amortizérem: Vodítko, které propojí opasek s postrojem psa musí mít v sobě prvky, které tlumí nárazy. Zatímco některé modely jsou elastické po celé délce, některé jsou elastické jen v některých částech, záleží na značce. Prvek tlumení nárazů nutností je pro hladký přenos energie mezi psem a běžcem nutností. Bez něj je pes i člověk vystaven zvýšenému riziku nepohodlí, zranění a rozhodně si běh tak neužijete.

Autor článku: Camille Paris, trenérka canicrossu